zpět k menu Japonska zpět k hlavnímu menu
HORÁČKOVI
 dnes je stránka aktualizována 3.11.2007

Zemětřesení

mapa
Mapa současné vulkanické činnosti a její spojitost s globální deskovou tektonikou.

U hlavního japonského ostrova Honšú se setkávají čtyři litosférické desky: Euroasijská, Tichomořská, Filipínská a Severoamerická. Ty jsou v neustálém vzájemném pohybu a proto je Japonsko stále ohrožováno zemětřeseními a sopečnými výbuchy. Před čtvrt rokem jsme se procházeli v trhlině mezi Euroasijskou a Severoamerickou litosférickou deskou na Islandu s vírou, že zemětřesení nás na Islandu nepotká. Nyní jsme byli na druhém konci těchto desek a do Japonska jsme odjížděli s vědomím, že za dobu svého pobytu zde zemětřesení určitě zažijeme.

V Japonsku je více než 1000 tektonických otřesů ročně. Většina zemětřesení je slabá, ale při 7-8 stupních Richterovy stupnice nepomohou žádná selelepší opatření. Kvůli zemětřesením bylo vyvinuto mnoho speciálních konstrukčních technologií pro stavbu nových budov. Ve velkých městech nenajdeme těsnou zástavbu. Mezi nově stavěnými domy musí být z bezpečnostních důvodů dodržována stanovená vzdálenost. V případě zemětřesení se budova díky bezpečnostní konstrukci může sesunout tak, aby nenarušila sousední budovy.

V Japonsku je 67 činných sopek. Nejznámější z nich je nejvyšší japonská hora - posvátná Fuji. Ta naposledy soptila přesně před 300 lety a následky byly znát na celém Honšú.

Byli jsme rádi, že po dobu našeho pobytu v Japonsku byla zemětřesení tak slabá, že jsme žádné nezaznamenali.


V Japonsku jsou veškeré silnoproudé kabely vedeny venkem z důvodu ohrožení zemětřesením.


Kvůli možným zemětřesením jsou mezi domy bezpečnostní mezery. Domy jsou stavěny tak, že pokud se jeden dům sesune, neohrozí vedlejší.