zpět k menu Japonska zpět k hlavnímu menu
HORÁČKOVI
 dnes je stránka aktualizována 9.11.2007

Elektronika na každém kroku

elektronika

Japonsko je nádherná země s mnoha přírodními i kulturními památkami. Tokyo je město plné mrakodrapů i klidných japonských zahrad. Nejvíce v Japonsku na nás asi zapůsobila perfektní organizace a elektronika na každém kroku. V Tokyu je na mnoha domech obrazovka, na které se stále něco promítá. V dopravě je samá elektronika. Mimo Tokyo je perfektní organizace v dopravě i v jednotlivých lokalitách.


Praha
My jsme měli radost, že naší republiku znali všichni Japonci, se kterými jsme promlouvali a Praha je v Japonsku populární. Dokonce nás poslouchala v metru jedna Japonka a pak nám v rozhovoru řekla, že byla v Praze a poznala nás podle řeči. Oblíbenost Prahy dokumentuje i Karlův most v pozadí s Pražským hradem na obří obrazovce studia Alta u nádraží Shinjuku v centru Tokya.


JR
Ve vlaku je nad každými dveřmi počítačová obrazovka, na které je číslo vozu, v němž jedeme a střídají se další údaje: v průběhu jízdy trasa, po které jedeme a doba, za kterou se do jednotlivých stanic dostaneme, rozložení východů, eskalátorů a výtahů v následující stanici, přestupy na všechny spoje odjíždějící z této stanice a další informace. Zde uveřejněné informace jsou z okružní trasy centrem Tokya.

JR JR

JR JR


turniket turniket
Na metrových i vlakových stanicích procházejí cestující s čipem turnikety a čip je automaticky průchodem turniketem přečten. Pokud cestující nemá čip, jako například my, koupí si v automatu řízeným počítačem jízdenku podle svojí trasy. Pokud cestující není schopen zjistit cenu svojí trasy, koupí si nejlevnější jízdenku a zbytek uhradí ve výstupní stanici. Na všech stanicích jsou ale přehledné mapy s cenami do všech stanic, takže problém ceny jízdenky asi řeší málokterý cizinec.

prodejní počítač prodejní počítač
Počítačové automaty na prodej jízdenek jsou v různém provedení.


Na každé stanici jsou přehledné plány dopravy, kde je napsáno kolik stojí doprava z této stanice do všech ostatních.


tabule tabule
Elektronické tabule na nádraží jsou podobné našim.


ticket ticket office
Obdivuhodná kontrola počtu návštěvníků císařských zahrad v Tokyu. Při vstupu (bezplatném, jak je vidět vedle pána) obdrží každý návštěvník plastovou kartičku, kterou vrátí při odchodu. Tím je v každém okamžiku možná kontrola počtu návštěvníků obrovského areálu císařských zahrad.


tabule tabule
Na tabulích v autobusech se každou stanici mění ceny jízdenek do všech dalších stanic. Platí se až při vystupování.

obrazovka obrazovka

obrazovka obrazovka
Na obrazovce se po celou dobu jízdy autobusem zobrazují informace o cestě s fotografiemi.


lidi lidi
V dopravních prostředcích Japonci spí, pracují na notebooku nebo si hrají, píší SMS a promítají filmy na mobilu (v dopravních prostředcích musí být mobil v tichém módu). Málokdy jsme viděli Japonce oblečeného v jiném než černém obleku (a málokdo jezdí v Japonsku i Tokyu autem).