zpět k menu Japonska zpět k hlavnímu menu
HORÁČKOVI
 dnes je stránka aktualizována 2.11.2007

Japonsko dnes

Yokohama

Japonsko se rozkládá asi na 4 000 ostrovech. Většina jsou malé ostrůvky. Hlavní ostrovy jsou Hokkaidó na severu, největší Honšú v centru, Šikoku a Kjúšú na jihu. Na jihojihozápadu je souostroví Rjúkjú s hlavním ostrovem Okinawa. Japonsko se rozkládá na ploše 378 000 čtverečních kilometrů od 25° do 45° severní zeměpisné šířky. Délka od severu k jihu je asi 3000 km. Na jihu je podnebí subtropické a na severu se blíží našim podmínkám. Časový posun proti SEČ je 8 hodin (vůči našemu letnímu času o 7 hodin).

V Japonsku žije asi 128 milionů obyvatel. 78% země je pokryto horami a tak se lidé soustředí do oblastí kolem pobřeží. Nejosídlenější je nížina Kantó kolem Tokyjského zálivu a nížina Kansai také na Tichomořské straně. Nejznámějším pohořím jsou Japonské Alpy v centrální části Honšú s vrcholy nad 3000 metrů, nejvýznamější horou je posvátná sopka Fuji, která je s 3776 metry nejvyšší japonskou horou. Díky rozličnému podnebí zde žije mnoho druhů zvířat a rostlin. Japonsko je jedna z nejbohatších zemí na světě. Díky rozsáhlému členitému pobřeží je v Japonsku velice využívána mořská flóra a fauna. Hospodářský význam má rozvinutý průmysl, zejména automobilový a elektronika.

Velký dojem na nás udělala rozvinutá elektronika na každém kroku. Otázkou zůstává, co by se stalo, kdyby někdo otočil hlavním vypínačem.